پرسش‌های متداول

1- مقاله قابل ارسال به نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک باید بر اساس چه فرمتی باشد؟

مقاله ارسالی باید دقیقاً بر اساس فرمت و دستورالعمل موجود در قسمت «راهنمای نویسندگان» تهیه شده باشد. همچنین، بمنظور راحتی تهیه مقالات در فرمت نشریه، فایل ورد "راهنمای نویسندگان" در همان قسمت از سایت، بارگذاری شده است.

2- محورهای پژوهشی قابل قبول نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک برای تهیه و ارسال مقاله،شامل چه موضوعاتی می باشد؟

برای اطلاع از محورهای تخصصی نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک، به قسمت «درباره نشریه» در وب‌سایت نشریه مراجعه نمایید.

3- وظایف و تعهدات اخلاقی نویسندگان به‌هنگام ارسال مقاله به نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک چیست؟

برای اطلاع از وظایف و تعهدات اخلاقی نویسندگان به قسمت «اصول اخلاقی انتشار مقاله» در وب‌سایت نشریه مراجعه کنید.

4- برای ارسال مقاله به نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک، چه اقداماتی باید انجام گیرد؟

برای ارسال مقاله، ابتدا باید از طریق قسمت «ارسال مقاله» در سامانه ثبت‌نام کنید؛ البته اگر قبلاً در سامانه ثبت‌نام کرده‌اید، نیازی به ثبت‌نام مجدد نیست و کافیست با تایپ کردن «نام کاربری» و «رمز عبور» در فیلدهای مربوطه، وارد سامانه شده و نسبت به ارسال مقاله جدید اقدام نمایید. در صورتی که «رمز عبور» خود را فراموش کرده‌اید، در همان صفحه مربوط به «ارسال مقاله» بر روی لینک «رمز ورود به سامانه را فراموش کرده‌ام!» کلیک کنید تا «رمز عبور جدید» به آدرس ایمیلی که در سامانه ثبت کرده‌اید؛ ارسال شود.


توصیه می‌شود به‌هنگام ایجاد یا ویرایش حساب کاربری، در قسمت «نشانی پست الکترونیکی شما» آدرس ایمیلی را وارد کنید که به‌طور مستمر و در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، آن را بررسی می‌نمایید.


از نویسندگانی که اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی و یا مؤسسات آموزش عالی هستند؛ دعوت می شود تا در داوری مقالات محققان دیگر در زمینه‌های تخصصی مربوطه، با نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک همکاری نمایند. بنابراین، خواهشمند است به‌ هنگام ایجاد یا ویرایش حساب کاربری در قسمت «آمادگی برای داوری»، گزینه «بلی» را انتخاب فرمایید.


پس از ایجاد حساب کاربری، مراحل مشخص شده در سایت را برای ارسال مقاله گام به گام انجام دهید. در صورت موفقیت آمیز بودن ارسال مقاله، ایمیلی مبنی بر دریافت مقاله، از طرف سامانه به آدرس ایمیلی که در سایت ثبت کرده اید، ارسال می شود.

5- آیا نویسنده هر بار برای ارسال مقاله‌ای جدید، باید یک حساب کاربری مجزا ایجاد کند؟

خیر، با داشتن فقط یک حساب کاربری می‌توان نسبت به ارسال مقالات متعدد اقدام نمود و نیازی به ایجاد حساب‌های کاربری مجزا نیست.

6- هزینه انتشار مقاله در نشریه مدل سازی و مدیریت آب و خاک چقدر است؟

هزینه انتشار مقاله رایگان است.

7- مقاله مروری چیست؟

مقاله مروری، مقاله ای است که به مرور مقالات پیشین در یک حوزه موضوعی می پردازد و به محقق کمک می کند تا از آخرین تغییرات و دستاوردهای حوزه موضوعی خود مطلع شود.

8- مقاله پژوهشی چیست؟

مقالات پژوهشی یکی از معمول­‌ترین نوع مقاله­ هستند که در مجلات چاپ می­‌شوند. این مقالات برگرفته از پژوهش و تحقیقی هستند که خود مولف انجام داده است. در این نوع مقالات، محقق یافته­‌های تجربی خود در خصوص یک موضوع جدید را بیان می­ کند. مقاله پژوهشی در حقیقت حاصل پژوهش­‌های جدیدی است که قبلا مانند آن انجام نشده است. این نوع مقالات در میان محققین و پژوهشگران بسیار متداول است و به دلیل نو بودن محتوای آنها، فرصت بیشتری برای چاپ شدن دارند.

9- مقاله کوتاه چیست؟

این نوع مقالات شامل گزارش خلاصه شده­‌ای از مقاله پژوهشی می‌شود. این نوع مقالات از لحاظ تعداد کلمات بسیار محدودیت دارند. بنابراین برخی مواقع پیش از اینکه مولف پژوهش اصلی خودش را کامل ننویسد و منتشر نکند، این مقاله کوتاه گزارشی نیز منتشر نخواهد شد. ساختار مقالات کوتاه و گزارش‌ها شبیه مقالات پژوهشی است و پیش از آنکه مقاله‌ای پژوهشی به اتمام برسد، امکان تولید چنین گزارشی وجود ندارد. در واقع، بعد از اینکه اثری اورجینال و پژوهشی نگارش شد و دستاوردهای نوین یک تحقیق به شکل مقاله درآمد، امکان تولید گزارش یا نامه‌های کوتاه مبتنی بر محتویات آن مقاله پژوهشی هم مقدور می‌شود. در مقالات گزارشی باید از جداول و نمودارها هم برای بیان منظور استفاده شود.

10- مقاله نظری (نقطه نظر) چیست؟

مقالات نظری به مقالاتی گفته می‌شود که مولف آن به بررسی و تحلیل یک تحقیق خاص می­‌پردازد. او در این مقاله می­‌تواند به نقاط قوت و ضعف تئوری ارائه شده اشاره کند و یا حتی آن موضوع خاص را نقد کند. مقالات نظری بسیار کوتاه هستند و معمولا تا ۲هزار کلمه محدودیت دارند. بنابراین در همین مقاله کوتاه نویسنده باید بتواند با دلیل و مدرک، چیزی را رد کرده یا از آن حمایت کند و نظریه تازه ­ای مطرح نماید.

11- مقاله مطالعه موردی چیست؟

در مقالات مطالعات موردی، به موارد خاصی از یک پدیده­ جالب و جدید اشاره می­‌شود. هدف اصلی این مطالعات آگاه‌سازی سایر محققین درباره احتمالاتی است که یک پدیده خاص می­ تواند بوجود بیاورد. مطالعات موردی، شرایط و موقعیت‌هایی خاص را زیر نظر می‌گیرند و به تحقیق روی آنها می‌پردازند. به همین دلیل بسیار عمیق هستند و به پیش‌برد علمی و تخصصی موضوعات کمک زیادی می‌کنند. مطالعات موردی در دسته‌بندی تحقیقات کیفی قرار می‌گیرند و مزایای زیادی به همراه می‌آورند.