درباره نشریه

نشریه علمی مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک در حوزه مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک فعالیت دارد. نخستین شماره این نشریه در 1400 منتشر شد. در حال حاضر این نشریه تحت مدیر مسئولی جناب آقای دکتر علی رسول‌زاده و به سردبیری جناب آقای دکتر اردوان قربانی منتشر می‌شود. امید آنکه این نشریه همچنان با دسترس‌پذیری گزارش‌های علمی، شیوه و زندگی جامعه را بهبود بخشد.

    آب و خاک از مهمترین منابع و زیربنای توسعه پایدار هستند و مدیریت موفق این منابع نیازمند انتخاب رویکردی جامع با لحاظ روابط متقابل اجزای سیستم در حوزه آبخیز است. در این زمینه، مدل‌سازی و تحلیل رفتاری مؤلفه‌های مختلف آب و خاک نقش مهمی در مدیریت و حفاظت مؤثر از منابع طبیعی و نیز انسانی ایفا می‌کند. از طرفی، منابع آب و خاک حلقه‌های ارتباطی بین محیط زیست، انسان و سایر موجودات زنده هستند. همچنین، مدیریت جامع و یکپارچه اکوسیستم‌های مختلف خشکی و آبی نیازمند تلفیق منابع چندگانه وسیع است که چارچوبی را برای مدیریت سازگار منابع طبیعی فراهم می‌نماید. با شبیه‌سازی صحیح الگوها و تعاملات چندجانبه عوامل مؤثر بر منابع آب و خاک امکان دستیابی به حکمرانی خوب و نیز برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری نظام‌مند فراهم می‌شود. به‌منظور دستیابی به تصمیم‌گیری مناسب و اتخاذ بهترین اقدامات مدیریتی در مدیریت منابع طبیعی، فرآیند مدل‌سازی به یک رویکرد سیستماتیک بین‌المللی تبدیل شده است. مدل‌سازی و مدیریت منابع آب و خاک دانشی بین‌رشته‌ای و تخصصی است که در برگیرنده ابعاد مختلف به‌صورت هم‌زمان است. تحقیقات در زمینه مدل‌سازی، شبیه‌سازی، طراحی نرم‌افزار، حفاظت منابع و ارائه راه‌حل‌های مدیریتی هوشمند از موضوعات مقالاتی است که در این نشریه در اولویت چاپ قرار می‌گیرند.

 

ویژگی‌های برجسته نشریه

 - نشریه دارای نظام داوری تخصصی و همترازخوانی به‌صورت دو سر کور و بی‌نام است.

 - مقاله‌های پذیرفته شده در اسرع وقت به‌صورت دسترسی آزاد منتشر می‌شوند.

 - کلیه نویسندگان نسخه‌ای از گواهی و نامه پذیرش مقاله را دریافت می‌کنند.

 - کلیه مقاله‌های پذیرفته شده در قالب پی.دی.اف. قابل مشاهده، بارگیری و چاپ هستند.

- نویسنده ظرف یک تا دو ماه از ارسال مقاله، اعلان پذیرش یا رد آن را دریافت می‌کند.

 - نشریه پشتوانه سازمانی و آرشیو کامل مقاله‌‌ها را دارد.

 - نشریه از شمار خوانندگان خیلی خوبی برخوردار است و جزو نشریات سطح اول حوزه تخصصی مربوطه است.

 - نشریه در پایگاه‌های اطلاعاتی ملی و بین‌المللی نمایه‌سازی می‌شود.

 - هیئت تحریریه نشریه از افراد سرشناس علمی انتخاب شده است.

 - به نامه‌های نویسندگان ظرف حداکثر چهل و هشت ساعت پاسخ داده می‌شود. 

 

اطلاعات کتابشناختی نشریه

عنوان فارسی نشریه  مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک
عنوان انگلیسی نشریه Water and Soil Management and Modeling
عنوان تحت‌اللفظی نشریه Mudil/sazī va mudīriyyat-i āb va khāk
شاپا (ISSN)  شاپا الکترونیکی:  2783-2546
حوزه موضوعی نشریه

 - مدل‌سازی آب و خاک

 - ارزیابی پروژه‌های آب و خاک

 - مدل‌سازی هیدرولیکی محیط های متخلخل

 - اثرات محیط زیستی آلودگی منابع آب و خاک

 - ارزیابی سلامت، پایداری و حکمرانی آبخیز

 - اثرات تغییر اقلیم بر منابع آب و خاک

 - مطالعات اقتصادی-اجتماعی آب و خاک

 - مطالعات اکولوژیک و ارتباط آب، خاک، گیاه و انسان

 - تاثیر وقایع حدی سیل و خشکسالی بر منابع آب و خاک

 - مدیریت منابع آب و خاک در مناطق خشک و نیمه‌خشک

 - فرآیندهای اقلیمی و ژئومورفولوژیکی مرتبط با آب و خاک

 - کاربرد سامانه‌های آبیاری و زهکشی در مدیریت آب و خاک

 - تغییر کاربری اراضی و اثرات آن بر فرآیندهای هیدرولوژیکی

 - مدل‌سازی و پیش‌بینی اثرات محیطی و اقتصادی اجتماعی سیلاب

 - حفاظت، احیاء و بهره‌برداری متناسب با توان و ظرفیت اکوسیستم‌ها

 - تحلیل ابعاد مختلف اکولوژی سرزمین با تأکید بر منابع آب و خاک

 - تجزیه- تحلیل، تدوین و ارائه راه‌کارهای اجرایی در مدیریت آب و خاک

 - تبیین نقش و مشارکت بهره‌برداران منابع آب و خاک در چارچوب مدیریت جامع

 - رویکردها و روش‌های نوین در ارزیابی، مدل‌سازی، تلفیق، تصمیم‌گیری و مدیریت جامع آب و خاک

زبان  فارسی (به همراه چکیده انگلیسی مبسوط برای هر مقاله)
سال شروع انتشار  1400، سال 1، شماره 1
فاصله انتشار  فصلنامه
محل انتشار  ایران، اردبیل
ناشر  دانشگاه محقق اردبیلی
سردبیر  دکتر اردوان قربانی
وضعیت انتشار  فعال
 نوع داوری  دو سر کور (گمنام برای نویسنده و داور)
شماره رده‌بندی کنگره (LC)

S622

S954

شماره رده‌بندی دیویی (DDC)

55 / 378

630

شماره OCLC

--

نوع ماده

 پیایند (ادواری)

آدرس وبگاه

http://mmws.uma.ac.ir

نوع دسترسی

 دسترسی آزاد، عمومی

نوع مجوز انتشار

  مجوز کرییتیو کامنز (CC-BY-NC)

نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی

 متن فارسی مقالات ارسالی به نشریه «مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک» با استفاده از نرم‌افزارهای همانندجو ایرانداک (https://tik.irandoc.ac.ir) و سمیم‌نور (www.samimnoor.ir) و چکیده انگلیسی مقالات به وسیله نرم‌افزار تشخیص سرقت ادبی iThenticate (www.ithenticate.com) و Grammarly (www.grammarly.com) چک می‌شوند. در صورت تشخیص سرقت ادبی در متن فارسی یا چکیده انگلیسی، بلافاصله دفتر نشریه مقاله دریافتی را رد کرده و نام نویسندگان را برای مدت پنج سال در لیست سیاه قرار می‌دهد. بنابراین، به همه نویسندگان پیشنهاد می‌شود که قبل از ارسال مقاله خود، متن کامل آن را با استفاده از نرم‌افزارهای تشخیص سرقت ادبی چک کنند.

   سرقت علمی شامل اقتباس از افکار و الفاظ نویسندگان دیگر، تناظر یک به یک در بیان اندیشه‌ها و شباهت‌های ساختاری در نوشتار یا انتساب ایده‌ها و کلمات دیگران به خود بدون ارجاع مناسب است. در مواردی که مطالب با جمله‌بندی نویسنده دیگری آورده می‌شود، لازم است مطلب نقل شده داخل گیومه آورده شود و شماره صفحه مشخص شود.
   دفتر مجله مقالات دریافتی را که مرتکب سرقت ادبی یا خودسرقت ادبی شده باشند، به محض اطلاع فوراً رد می‌کند. در طول روند پذیرش مقاله، هرگاه مشخص شود که مقاله‌ای قوانین سرقت ادبی، حق‌مؤلف یا اخلاق نشر را رعایت نکرده است، رد می‌شود (قبل از پذیرش برای انتشار) و در صورت انتشار به دلیل سرقت ادبی «سلب اعتبار» می‌شود.

سیاست سلب اعتبار

اعتبار مقاله زمانی ممکن است سلب شود که یافته‌های آن به دلیل سوء‌رفتار پژوهشی یا اشتباه علمی دیگر قابل اعتماد تلقی نشود، آثار منتشر شده قبلی را سرقت ادبی کرده باشد، یا مشخص شود که دستورالعمل‌های اخلاق نشر را نقض کرده است. هنگامی که اصالت و یکپارچگی کار منتشر شده به دلیل اشتباهات در انجام، تجزیه و تحلیل و یا گزارش تحقیق به طور قابل ملاحظه‌ای تضعیف یا خدشه‌دار شده باشد، ممکن است یک مقاله سلب اعتبار شود. نقض اصول اخلاقی در انتشار یا تحقیق نیز ممکن است منجر به سلب اعتبار مطالعه شود. مقاله اصلی به عنوان «سلب اعتبار» علامت‌گذاری می‌شود، اما یک نسخه پی‌دی‌اف آن در دسترس خوانندگان باقی می‌ماند، و بیانیه سلب اعتبار به صورت دو طرفه به مقاله منتشر شده اصلی پیوند داده می‌شود. اظهارات سلب اعتبار معمولاً شامل بیانیه‌ای از موافقت یا مخالفت نویسندگان است.

نوع انتشار (هزینه‌های داوری و هزینه‌های چاپ و انتشار)

 رایگان، دسترسی آزاد

مالک حق‌مؤلف / دارنده حق حق‌مؤلف

 نویسندگان دارندۀ حق‌مؤلف مقالۀ خود بدون محدودیت هستند. نویسنده کنترل کاملی بر اثر علمی خود دارد (به‌عنوان مثال، حق استفاده مجدد، توزیع، انتشار مجدد و غیره را حفظ می‌کند).

منبع درآمد نشریه

 پشتیبانی سازمان مادر، کمک‌های مالی خیریه

توصیف

 نشریه «مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک» مقاله‌های علمی، پژوهشی و مروری در حوزه‌های مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک، به زبان فارسی به همراه چکیده انگلیسی مبسوط منتشر می‌کند. این نشریه  محفلی و محملی ارتباطی برای بحث و تبادل نظر علمی است.

کوپ

 این نشریه با احترام به قوانین اخلاق در نشریات تابع قوانین کمیتۀ اخلاق در انتشار (COPE) است و از آیین‌نامۀ اجرایی قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در آثار علمی پیروی می‌نماید.

بیانیه دسترسی آزاد

 دانشگاه محقق اردبیلی به عنوان ناشر نشریه «مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک»، بیانیه دسترسی آزاد بوداپست را به‌طور کامل می‌پذیرد و از آن پیروی می‌کند. این نشریه، یک نشریه ادواری کاملاً دسترسی آزاد است. به این معنا که تمامی مقاله‌ها پس از پذیرش (به صورت زودآیند) و پس از چاپ (به صورت دسترسی آزاد و رایگان) بلافاصله از طریق اینترنت در دسترس همه کاربران قرار می‌گیرد. استفاده، توزیع و به‌اشتراک‌گذاری مقاله در هر رسانه، شبکه و وبگاهی مجاز است، مشروط بر اینکه به نویسنده و نشریه به درستی استناد و ارجاع داده شود. مزایای دسترسی آزاد برای نویسندگان عبارتند از:

    - حفظ حق‌مؤلف توسط نویسندگان مقاله؛

    - دسترسی رایگان و آزاد برای کلیه خوانندگان و کاربران در سراسر جهان؛

    - افزایش دسترس‌پذیری، رؤیت‌پذیری، مشاهده‌پذیری و خوانایی مقاله‌ها؛

    - افزایش استناد به مقاله‌ها؛

    - فقدان محدودیت مکانی برای دسترسی؛ و

    - انتشار سریع و به‌موقع.

رضایت آگاهانه مشارکت‌کنندگان در پژوهش

 در نشریه «مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک»، کلیه مشارکت‌کنندگان در مطالعه و پژوهش موضوعات انسانی حق حفظ حریم خصوصی را دارند و پژوهشگران نباید بدون رضایت آگاهانه آن را نقض کنند. اطلاعات هویتی و شناسایی مشارکت‌کنندگان، مانند نام و نام خانوادگی، و غیره، نباید به‌صورت نوشتاری، عکس یا شجره‌نامه منتشر شود؛ مگر اینکه این اطلاعات برای مقاصد علمی ضروری باشد و مشارکت‌کنندگان (یا والدین یا سرپرست) رضایت آگاهانه کتبی برای انتشار را ارائه کرده باشند. رضایت‌نامه مشارکت‌کنندگان باید مطابق مقررات ملی یا قوانین محلی در دفتر نشریه، در محل کار پژوهشگران یا در هر دو جا مکتوب، مضبوط و بایگانی شود.

منشور اصول اخلاقی کار با حیوانات آزمایشگاهی

 آزمایش بر روی حیوانات کمک مؤثری در علوم پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی و رفاه بشری بشمار می‌آید به نحوی که در زمینۀ درمان و پیشگیری از بیماری‌ها کمک‌های شایانی نموده است. بسیاری از پیشرفت‌های مهم در حوزۀ علوم پزشکی و دامپزشکی که صورت بنیادی، کاربردی یا بنیادی-کاربردی مطرح می‌شوند جهت استفاده برای پیشگیری و درمان بیماری‌هایی که روش‌های مناسب کنترل‌شان هنوز در دسترس نیستند نیازمند انجام آزمایشاتی بر روی مدل حیوان هستند که در این رابطه پیش‌درآمد بسیاری از پیشرفت‌های گذشته و همچنین پیشرفت‌های آتی، آزمایشاتی است که روی حیوانات صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، علوم پزشکی و دامپزشکی بر پایۀ تلاش‌های آزمایشگاهی روی حیوانات استوار هستند. طبق قوانین اخلاقی بین‌المللی مواد یا تجهیزات جدید نباید برای نخستین‌بار روی انسان آزمایش شوند؛ مگر این‌که آزمایش‌های قبلی روی حیوانات آزمایشگاهی مناسب مبنی بر بی‌خطر بودن آنها گزارش شده باشد. از این‌رو، رعایت موارد زیر جهت چاپ مقاله در نشریه «مدل‌سازی و مدیریت آب و خاک» الزامی است:

 1. یک. محافظت از سلامت بشر و حیوانات به انجام آزمایش‌هایی روی گونه‌های مختلف حیوانی نیاز دارد که برای هر موردی باید گونه و مدل مناسب به‌کار گرفته شود.
 2. در صورت نیاز به استفاده از مدل‌ها و روش‌هایی مثل مدل‌های ریاضی، شبیه‌سازی‌های رایانه‌ای و سیستم‌های بیولوژیکی آزمایشگاهی باید پیش از انجام آزمایش روی حیوانات به‌صورت مناسب استفاده شوند.
 3. حیوانات انتخاب شده برای آزمایش باید سالم و در صورت نیاز مدل‌سازی شده باشند و حداقل تعداد لازم برای به دست آوردن نتایج قابل قبول از نظر علمی در نظر گرفته شود.
 4. باید به‌صورت کاملاً شفاف مشخص شود که آزمایش روی حیوانات نقش بسزایی جهت تأمین سلامتی انسان یا حیوان و یا پیشرفت دانش بیولوژیکی و بیوتکنولوژی دارد.
 5. همۀ پژوهشگران باید با حیوانات به عنوان موجوداتی با درک و احساس رفتار کنند. در این رابطه باید به‌صورت درست  نگهداری شوند تا از ایجاد درد، رنج، و اضطراب در آنها پرهیز شود و یا به حداقل رسانده شوند.
 6. روش‌هایی که سبب رنج و درد طاقت‌فرسا یا اضطراب در حیوان می‌شود باید با استفاده از بی‌حس‌کننده و آرامبخش‌های مناسب و یا بیهوشی، مطابق با فنون و روش‌های مورد قبول دامپزشکی انجام شوند. جراحی یا دیگر روش‌های درد ناک نباید بر روی حیوان هوشیار و یا با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی، انجام شوند.
 7. پژوهشگران باید در نظر داشته باشند روش‌ها و ابزارهایی که سبب درد در انسان می‌شوند موجب درد در سایر گونه‌های مهره‌داران نیز می‌شوند.
 8. حیواناتی که در طی آزمایش ممکن است دچار درد و رنج مزمن، اضطراب و یا ناتوانی شوند و امکان درمانشان نیست در پایان آزمایش و یا در زمان مناسب باید بدون درد کشته شوند.
 9. بایستی بهترین شرایط زندگی ممکن برای حیوانات آزمایشگاهی که برای اهداف بیومدیکال نگهدای می‌شوند فراهم شود. به‌طور معمول نگهداری از حیوانات باید زیر نظر دامپزشکانی باشد که تجربه کار با حیوانات آزمایشگاهی را دارند.
 10. مدیر گروه یا تیمی که از حیوانات استفاده می‌کنند ضامن صلاحیت و تجربه پرسنل برای انجام مراحل آزمایش روی حیوانات است. مدیر گروه باید به‌صورت دوره‌ای کلیه افرادی را که روی حیوانات آزمایشگاهی کار می‌کنند آموزش داده و نسخه‌ای از تأییدیه آموزش را به کمیته اخلاقی واحد ارسال دارد و همچنین اطمینان حاصل کند که کلیه موارد در گروه و تیم به کار گرفته می‌شود.
 11. مدیر گروه یا تیم ضامن سلامتی انسان و حیوان طی فرایند نقل و انتقال حیوانات آزمایشگاهی است.
 12. جهت سازمان‌دهی و نظم‌دهی بیشتر مؤسسه‌های پرورش حیوانات خاص بهترین منبع برای تهیه و تحویل حیوانات رایج آزمایشگاهی هستند.
 13. شرایط  زیست محیطی از قبیل  دما، رطوبت، تهویه، روشنایی و ... باید با نیازهای گونۀ نگهداری شده سازگار باشد. بایستی امکانات مناسب در دسترس حیوان بوده و  پسماندهای حیوانات نیز به‌طور مناسب و مرتب دفع شوند.
 14. اقامتگاه حیوان باید ضامن سلامت عمومی حیوان باشد و از استرس‌های غیرضروری اجتناب شود. توجه به فضای اختصاص داده شده به هر حیوان،  با توجه به گونۀ آن ضروری است و باید استانداردهای مناسب بهداشتی مثل حفاظت در برابر شکارچیان، حشرات موذی و دیگر آفت‌ها حفظ شود. همچنین، بایستی فضا و ساختار مکانی برای قرنطینه کردن و جداسازی باشد. از سوی دیگر، صرفاً باید افراد دارای مجوز کار در این محدوده‌ها تردد نمایند.
 15. حیوانات باید غذای کافی با حجم و کیفیت مناسب با توجه به نیازهای روزانه‌شان دریافت کنند تا سلامتی‌شان حفظ شود؛ مگر آنکه موضوع آزمایش مطالعات تغییرات نیازهای تغذیه‌ای باشد و باید دسترسی آزاد به آب آشامیدنی داشته باشند.
 16. در صورتی که جایگزین مناسبی به جای حیوانات زنده برای انجام آزمایش وجود داشته باشد، باید از آن روش‏‌ها و ابزارها در جهت کاهش به کارگیری حیوانات آزمایشگاهی استفاده شود (از قبیل روش‌های بیولوژیکی و غیربیولوژیکی).
رعایت اصول اخلاقی و رضایت آگاهانه

 رعایت موازین اخلاق پزشکی، گمنام ماندن و حفظ اسرار بیمار از جمله مواردی است که بایستی به عنوان یک اصل در نظر گرفته شود. در این زمینه، بایستی کد حفاظت از آزمودنی‌های انسانی که برگرفته از بیانیه هلسینیکی است، مورد توجه قرار گرفته و لازم است تأییدیه کمیته اخلاق دانشگاه ضمیمه مقاله ارسالی باشد. در مواردی که مطالعه بر روی انسان صورت گرفته است باید از افراد بالغ و والدین یا سرپرست قانونی افراد نابالغ تحت مطالعه رضایت‏‌نامه آگاهانه تهیه شده باشد. چنانچه در آزمایش‌های مربوطه از حیوانات استفاده شده است، نحوه مراقبت و دستورالعمل چگونگی استفاده از حیوانات آزمایشگاهی رعایت شود. چاپ و انتشار کارآزمایی‌های بالینی در مجلات علوم پزشکی کشور منوط به ثبت در مرکز ثبت کارآزمایی‌های بالینی ایران (IRCT) به آدرس (www.IRCT.ir) است. بنابراین، شماره ثبت مطالعه باید در مقاله ارسالی درج شده باشد.